fredag 26. september 2025

Helga Flatland "Så gjør vi så!"



Har lest flere bøker av Helga Flatland, hun kan skrive veldig godt som bøkene: Bli vist du kan, Et liv forbi, Etterklang, Vingeblastning osv. Flere av dem handler om familie - relasjoner osv. Fantastisk fine romaner.

Men denne boka: En moderne familie ble for banal og kjedelig for meg. Dessverre må jeg beklage å si at denne boka falt jeg ikke for, jeg har kjedet meg og lett etter lyspunkter, men nei. Det var alt for mange navn, og kjedelige folk. Den opplevdes kaotisk, med noe hektiske historier som ble litt vel for banale for meg. (se under. Det som er mitt kort resyme av bok).

Vi er i en småby, med mange personer som vil mye, men ikke alltid får det til. Selv ikke da korpset skal på tur til Danmark, skjer det mye som noen sikkert synes er morsomt. 

Anette og Anton er gift, men er han lykkelig? Nei, han sliter i ekteskapet og føler seg som en slave, når han må hente lopper til korpset sitt loppemarked. Han har lett for å tenne på alle pluggene, og går i terapi hos en psykolog for å mestre sinnet sitt. Selv da Birgitte på Danmarks-turen prøver å kysse han, blir han sint og hisser seg opp over frekkheten hennes og freser til henne "at du kunne vært mor mi". Anette har tatt med seg den nye kjæresten Jon på korps turen, det var nok ikke særlig smart. 

Birgitte, gift med Richard. Han synes hun er selv-sentrete. Hun synes har lagt på seg, men hun er vakker og til stor hjelp i det uunnværlig i korpset. Hun har voksene barn og er i overgangsalderen, noe mannen tror han vet alt om.  Hun trener småguttene og prøver å få alle til å samspille, men det er ikke enkelt. Paret har sønnen Simon 21 år, som bor i København, men han har ikke tid til å møte foreldrene, når de er i KBH. De har også datteren Nora som har flyttet til Oslo, og er sjelden hjemme. 

Det eldre ekteparet Ebba (dirigenten) og Bernhard. Hun ble syk med hjerteproblemer men ble med på turen og Bernard maser på henne og kommer med formaninger hele tiden.

Så plutselig er turen slutt og alle er hjemme igjen, hvor hunden "Simba", blir omtalt om hvor viktig hunder er for ensomme, og er gode kontaktskapere med andre?? 

Hopp og sprett og tjo og hei! Jeg ble skuffa, og den blir nok like fort glemt og hverdagslig som brødskive med syltetøy, hver dag. (Det er fint at vi liker ulike fortellinger, så jeg tror nok noen vil synes boka er veldig morsom, men traff ikke meg).

Trykk gjerne på linken under innlegget "Flatland Helga", så kan du få et resyme av noen av hennes virkelig gode bøker. 

lydbok fra book bites 8t. 18 min. utgitt 2025

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar

Har du lyst til å skrive kommentarer er det veldig hyggelig. Har du ikke googel konto går du bare til kommenter som: Anonym og skriver det du vil, med hilsen;navnet ditt; og send. Det er hyggelig å få respons for meg på det jeg legger ut!